Nėra akcijos – nėra veiklos?


Artėja gražiausios ir laukiamiausios metų šventės – Kalėdos ir Naujieji metai. Paprastai gruodžio mėnuo man asocijuojasi ne tik su pirmuoju sniegu, puošiamais namais, tačiau ir su beprotišku žmonių skaičiumi prekybos centruose. Kitaip tariant, gruodį prasideda Kalėdų karštinė.

Prekybos centruose kalėdinės dekoracijos ir šventiški akcentai akį pradeda traukti jau tuoj po Vėlinių. Kai nuo stalų nuimamos Vėlinių žvakės ir baltos chrizantemos, tuoj uždedamos kalėdinės žvakės ir žaisliukai. Kai Kalėdų dar visai nejaučiu, aplink matau vien Kalėdas… Tai mane piktina, tačiau šįkart ne apie tai.

pvhrkejhtf8-mike-wilson

Visuomet svarbiausia – žmonių reakcija į tai, kas vyksta. Blogiausia, kad žmonės leidžiasi daromi padarais, užprogramuotais pirkti. Sakoma, kad buliai reaguoja į raudoną spalvą: pamosuok raudona skepeta – puls. Taip ir su pirkinių aukomis: parodyk raudona kaina pažymėtą prekę – pirks. Reikia, nereikia, juk susinaudos… Nesakau, kad visi žmonės tokie, bet tokių tikrai yra, ir labai daug.

Geriausia pirkinių aukas stebėti Akropolyje ir panašiose masinių pirkimų vietose. Kai dirbi ten – stebėti pirkimo fenomeną itin paprasta. Ir tuomet tas masinis pirkimas pradeda dar labiau pykdyti. Blogiausia, kad yra veidų, kurie tampa pažįstami, nes matai juos net keliskart per savaitę. Ar normalu rūbų parduotuvėje lankytis kelis kartus per savaitę? Galbūt, tai požiūrio reikalas, tačiau, mano asmenine ir niekam neperšama nuomone, tai nėra normalu.

Mane, greičiausiai, ne tiek pykdo rinkodarininkų rengiami triukai visuomenės mulkinimui, kiek patys žmonės, besileidžiantys mulkinami. Laiko ir pinigų švaistymas, panašu, jau tampa norma, nes juk kaip be Akropolio? Kur daugiau eiti? Ką veikti? Suprantu mamą, kuri pamatė per televizorių, kad mandarinams akcija, ir eina, perka. Tokie reagavimai į akcijas, manau, yra normalūs – visi ieškome pigesnio pirkinio, visi stengiamės taupyti. Bet ar tikrai taupymu galima vadinti akcijos metu nusipirktą nereikalingą daiktą? Nes juk tokia kaina, kaip nenusipirksi? Ir stovi spintoj nenaudojamas daiktas. Kodėl? Dėl godumo, dėl to, kad akcija?

2tlrezi7bug-heidi-sandstrom

Aš manau, kad valandos, leidžiamos prekybos centruose, kai žmogui nereikia jokio konkretaus pirkinio, yra laiko švaistymas. Kiekvienai akcijai pasiduodantys žmonės – robotai. Ir nesvarbu, artėja Kalėdos ar Velykos, o gal tiesiog Akropolyje prasidėjo didysis išpardavimas, kai galima galutinai pamesti galvą, kaip Amerikoje per juodąjį penktadienį. Norėtųsi, kad žmonės be reikalo neitų į prekybos centrus švaistyti laiko ir pinigų…

Parengė Dovilė Vaitekūnaitė

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: