Ar mokytojų kieme saulė šviečia ryškiau?


Ar turėjote Mokytoją? raggana photography nuotr.

Ar turėjote Mokytoją? raggana photography nuotr.

Sunku nepastebėti, jei sode išspietė bitės. Lietuvoje sukruto, sujudo visas avilys, tačiau tai ne visiems patiko. Taip, kalbu apie mokytojus. Streikuojančius ir vieningus, kaip tos bitutės. Streikui prasidėjus prie jo prisidėjo maždaug dešimtadalis mokyklų, darželių ir neformalaus ugdymo įstaigų (233), streikavo apie 6 tūkst. darbuotojų. Palaipsniui skaičiai mažėjo, pabaigoje liko tik kelios dešimtys mokyklų.

Mokytojo profesija nepaprastai garbinga ir svarbi visame pasaulyje. Nuo mokytojo priklauso ateities kartos, tačiau jei mokytojas nelaimingas, tai kažin ar švietimas jau toks ir šviesus? Lietuvoje vykstantys mokytojų streikai, nelieka nepastebėti, o kuo plačiau jie nuskamba tuo plačiau ir yra aptarinėjami.

Statistika rodo – atlyginimai vieni mažiausių visoje Europoje. Vidutinis mokytojo uždarbis per metus siekia 6954 eurų, mus lenkia visos Baltijos šalys, netgi silpniau ekonomiškai išsivysčiusios šalys (Turkija, Kroatija). Ką jau kalbėti apie sąrašo viršūnėje esančią Olandiją (71 305 eur/m) ar  Liuksemburgą (141 840 eur/m). Lietuvai sunkiai sekasi sąrašuose, vis ne tame gale.

Tačiau, ne viskas taip paprasta. Atlyginimo dydis Lietuvoje priklauso nuo dviejų faktorių:  tai kvalifikacijos ir nuo darbo vietos. Kuo aukštesnė kvalifikacija –  atitinkamas ir atlyginimas. Pradėję nuo paprasto mokytojo, visi turi teisę kelti savo kvalifikaciją. Tampant vyresniuoju mokytoju, metodininku ar galiausiai ekspertu. Tačiau net ir eksperto kvalifikacija negarantuoja padoraus atlyginimo. Nes mokyklose egzistuoja tam tikras koeficientas, kuris ir nubrėžia finansines ribas. Pavyzdžiui sostinės didžiosiose mokyklose dirbantys mokytojai visuomet uždirbs daugiau, nei mažuosiuose miesteliuose plušantys pedagogai. Siūloma mažinti mokyklų skaičių, tačiau tai tik dar labiau padidins nedarbą šalyje. Ar nebaisu, kad išties geri mokytojai pasitrauks iš mokytojavimo? Ir apskritai, kas telpa sąvokoje ,,geras mokytojas“?

Yra dalykų, kuriuos išmatuoti yra neįmanoma. Kokį matą pritaikyti sąvokai – geras mokytojas? Ar geras tas, kuris nemuša? Juk buvo laikai, kai liniuotė buvo geras įrankis drausminimui. Ar geras tas, kuris griežtas? Ar vien dėl to, kad taps ekspertu, jis pažadins norą žinoti, pažinti, nesustoti? Klausimų daugiau nei atsakymų, tačiau, manau, kiekvienas savo gyvenime yra sutikęs Mokytoją, kurį gali įvardyti, ne tik lietuvių ar istorijos kalbos mokytoja, bet gyvenimo Mokytoja. Jeigu Jums dar taip nenutiko, norėtųsi tikėti, kad toks susitikimas Jūsų dar laukia ateityje.

Vyginta Gerulytė SMF ŽU14

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: