Žvelgiant ūkininko akimis


Sėkmingai augantys žieminiai kviečiai. D. Kalniaus nuotr.

Sėkmingai augantys žieminiai kviečiai. D. Kalniaus nuotr.

Kalendorinis pavasaris prasideda kovo mėnesį, todėl tai asocijuojasi su atšylančiais orais, po truputį atgyjančia gamta, parskrendančiais paukščiais tokį pavasarį mato gyvenantys mieste. Ūkininkams pavasaris signalizuoja, budindamas žieminius pasėlius. Parodo jų peržiemojimo kokybę ir būsimą derlių. Kadangi 2016 metų žiemos mėnesiai kai kuriuose regionuose pastokojo sniego, todėl tai pakenkė pasėlių peržiemojimui.

Orų apžvalga

2015 metais žiema į Lietuvą atėjo stiprokai vėluodama. Tai svarbu, nes staigūs temperatūros pokyčiai neigiamai veikia žieminius pasėlius. Beveik visą gruodį nebuvo nei sniego, nei šalčio. Pirmasis kalendorinis žiemos mėnuo turėjo rudeniui būdingus orus. Tik per šv. Kalėdas ir po jų pasirodė  tikra žiema: pasnigo, oro temperatūra nukrito žemiau -10 laipsnių pagal celsijų. Kai kur temperatūros stulpelis nukrito žemiau, nei -20 laipsnių pagal celsijų. Žieminiams javams šaltis nėra baisus jei yra gausu sniego, bet tuo tarpu sniego danga buvo vos 5 cm ir tai rodė, kad kalvotose vietose gali būti pažeisti augalai. Dauguma ūkininkų visą sausį nerimavo dėl žieminių javų, nes tris savaites speigai nesiruošė trauktis. Sausio mėnesio pabaigoje orai atšilo, beveik visur stipriai palijo. Todėl sniegas greitai dingo nuo laukų. Atsirado puiki galimybė apžiūrėti žiemkenčių pasėlius. Priartėjus prie laukų  puikiai matėsi žalsva spalva. Tai negarantuoja gero peržiemojimo, nes augalų spalva gali būti žalsva, bet šaknys pažeistos. Žinoma buvo matyti pageltimai kalvose, nes buvo mažesnis sniego dangos storis, todėl šaltis stipriau pakenkė javams.

Bendrieji darbai pavasarį

Kai šalčiai pasitraukia ūkininkai pradeda ruošti techniką naujam sezonui. Reikia ruošti padargus, pakeisti jų sudilusias dalis, sutepti judančius mazgus, apžiūrėti savaeigę techniką, pakeisti tepalus patikrinti slėgį padangose, apžiūrėti ar veikia darbinės lempos, įspėjamieji žibintai.

Dažną pavasarį tenka apsispręsti ar toliau auginti žieminius javus, rapsus ir kitas ankštines kultūras ir tęsti jų priežiūros darbus, ar atsėti vasarinėmis kultūromis. Apsisprendimui nemažą įtaką turi  kovo mėnesio šalnos, nes dieną gali būti apie 10 laipsnių šilumos, o naktį temperatūra nukrenta iki 7 laipsnių šalčio, o tai stipriai kenkia javams, nes iš viso nėra sniego dangos. Kovo pabaigoje žiemkenčiai yra stiprinami azoto turinčiomis trąšomis, todėl juos auginantiems ūkininkams būtina nuspręsti ar tęsti priežiūros darbus. Tvirtas apsisprendimas yra būtinas. Juk kam be reikalo išmesti brangiai kainuojančias trąšas. Todėl kovo mėnesį ūkininkai nenorėdami finansiškai nukentėti, labai gerai įvertina lauko būklę ir jo būsimą derlių. Tam atliekamas tarsi eksperimentas yra išraunamas augalas su šaknimis ir apžiūrima. Jei šaknys buvo tvirtai įkibusios į žemę ir nėra pažeistos, tai reiškia, kad augalas yra gerai išsivystęs ir sveikas. Patirtis rodo, kad nors ir 30 procentų žiemkenčių ploto neišgyveno, jų gautas derlius nė kiek nenusileis vasarinių javų derliui, bet bus netgi didesnis.

Šiais metais rezultatai yra gana įvairūs, peržiemojimo sąlygos nebuvo vienodos, todėl yra rajonų kur teko žiemkenčius atsėti, o kitur pasidžiaugti pasėlių tankumu ir būsimu derliumi. Kadangi vasarinių javų sėja prasidėjo balandžio pradžioje, o tai yra beveik dviem savaitėm anksčiau už įprastą sėją, o tai reiškia galimai didesnį derlių. Prasidedant paskutiniam pavasario mėnesiui – gegužei, Lietuvos žmones nustebino vasariška šiluma. Turbūt kiekvienam šiluma teikia tik teigiamas emocijas, tačiau ūkininkai jau pastebi drėgmės trūkumą pasėliuose, nes augalo sėkmingam vystymuisi yra būtina drėgmė ir šiluma.

Dovydas Kalnius, GDIF13101 grupė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: