Įterptinių sistemų nauda visuomenei


Vaikiškame žaisle pavaizduotas tyrinėtojas kuris tiria mikrovaldiklio sandarą. D. Kalniaus nuotr.

Vaikiškame žaisle pavaizduotas tyrinėtojas kuris tiria mikrovaldiklio sandarą. D. Kalniaus nuotr.

Turbūt nė vienas dabartinės visuomenės žmogus neįsivaizduoja gyvenimo be šiuolaikinių technologijų. Prieš daugiau negu 20 metų nelabai kas galėjo įsivaizduoti kad kiekvienas žmogus turės namuose nevieną kompiuterį. O ir apie tai, kad išmanusis telefonas bus svarbiausias įrenginys nevien tiesiogiai kalbantis, bet ir bendraujant socialiniuose tinkluose ar tiesiog ieškant informacijos. Tokias galimybes suteikia įterptinės sistemos. Klaipėdos universitetas sėkmingai bendradarbiauja su Robotikos Akademija, kurioje galima įgauti tiek teorinių tiek praktinių žinių. KU Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakultete sėkmingai veikia Robotų klubas, kurio atstovai skina laurus įvairiose tarptautinėse robotų varžybose.

Įterptinių sistemų sandara

Specializuotoms užduotims spręsti, elektroninėse sistemose naudojamos įterptinės sistemos. O kas yra ta įterptinė sistema? Įterptinė sistema tai į sudėtingą įrenginį įterpta elektroninė sistema, kuri atlieka jo valdymą pagal užduodamą programą. Naudotojas nė nepastebi, kokį sudėtingą ir tikslumo reikalaujantį darbą atlieka įterptinė sistema (toliau – ĮS).

Įterptinėse sistemose pagrindinė sudedamoji dalis yra skaitmeninis procesorius arba branduolys. Jis yra sujungtas su įvedimo įrenginiais, pvz., jutikliais ar kitomis komunikacijos sąsajomis ir išvedimo įrenginiais, perduodančiais valdymo komandas vykdomiesiems įrenginiams. Pastarieji yra skirti informacijos surinkimui, dekodavimui, skaitmeniniam apdorojimui, valdymo signalų formavimui, matavimui, diagnostikai ir t. t. Temperatūros, slėgio, šviesos srauto, vėjo greičio rodmenis jutikliai verčia į elektrinį potencialą (tai analoginis signalas), o šį perduoda keitikliui, kuris analoginį signalą verčia skaitmeniniu nes mikroprocesorius dirba tik su skaitmeniniais signalais. Duomenis mikroprocesoriuje apdoroja ir komunikuoja su prijungtais įrenginiais pagal užduotus algoritmus – specialia programine įranga. Ši programinė įranga nepasižymi universalumu ir yra skirta tik tai sukurtai sistemai.

Įterptinių sistemų taikymas

Su įterptinėmis sistemomis susiduriame kasdien, nes tai užtikrina daugumos įrenginių valdymo lankstumą, efektyvumą ir funkcionalumą. ĮS taikymas apima plačias sritis – nuo nešiojamų prietaisų tokių kaip lustinės kortelės, iki stacionarių ir labai didelių įrenginių, pavyzdžiui sistemos, kontroliuojančios atomines elektrines, chemijos gamyklas. Labai sparčiai populiarėja protingo namo technologijos, nes įterptinės sistemos leidžia efektyviai valdyti temperatūros, drėgmės ir kitus parametrus. ĮS dėka padidėja namo saugumas, – nes tuo būdu galima pastoviai turėti aktyvią turto apsaugą. Taip veikia vaizdo kameros, langų dužimo detektoriai, judesio davikliai. Įterptinės sistemos naudojamos medicinos įrenginiuose pvz., vidaus organų vizualizavimui (ultragarsinis skanavimas, kompiuterinė tomografija). Sveikatai pavojingi gyvsidabriniai  termometrai medicinos įstaigose užleidžia vietą saugiems elektroniniams termometrams su įterptinių sistemų mikrovaldikliais, kurie matavimo duomenis rodo patogiame ryškiame, skystųjų kristalų skaitmeniniame ekrane.

Dovydas Kalnius, GDIF13101 grupė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: