Tyčia ar patyčios?


 

D. Bežonskytės nuotr. Šių laikų herojus?

D. Bežonskytės nuotr. Šių laikų herojus?

„Nė vienas mano tekstas dar nepadarė niekam nieko blogo. Niekas nenusižudė, nesusižalojo ir nemirė. Tie, kas įsižeidė, nusipelnė įsižeisti: jų liūdesys ir snargliai, sukami ant kumščio, yra ne mano ir ne visuomenės problema. Žliumbi? Žliumbk, – tavo pasirinkimas. Jei jautiesi blogai nuo mano tekstų, tu jautiesi blogai nuo savęs ir savo sumauto gyvenimo“ – tikriausiai niekam netgi nekyla klausimas, kieno gi čia išsakytos mintys, savaime aišku – tai šiandienos „patyčių karaliumi“ tituluojamo žurnalisto Andriaus Užkalnio žodžiai, paviešinti asmeniniame „Facebook“ profilyje. Šiuos jo pamąstymus „iššaukė“ tema, apie kurią šiomis dienomis diskutuojama bene daugiausiai – patyčios viešoje erdvėje. Būtent čia jo vardas buvo minimas dažniausiai. Natūraliai iškyla klausimas, kur yra riba, ir ar ji apskritai egzistuoja, – tarp savo nuomonės turėjimo, humoro ir žiaurių patyčių?

Šiandieninėje visuomenėje dažnai dangstomasi ir ginamasi frazėmis „laisva Lietuva“, „laisvas žodis“, „laisvė išsakyti savo nuomonę“. Galbūt ši manipuliacija „savo laisvėmis“ ir sukūrė tokią situaciją, kokią turime dabar? Sugrįžkime prie sensacingojo A. Užkalnio – kartais atrodo, jog jo skelbiami įrašai socialiniuose tinkluose, – tik provokacijos. Juk šiandien svarbiausia, kad žmogus neliktų abejingas, nesvarbu, ar tai jame sukels pyktį, nepasitenkinimą, liūdesį, ar priešingai, -džiaugsmą. Galima manyti, jog tai tik būdas finansiškai pasipelnyti, nes, deja, taip tu tampi populiarus ir žinomas. Rodos, viskas gerai. Rodos, kaip ir nėra dėl ko pykti ant žmogaus, juk sakoma „nesisuksi – negyvensi“?

Viskas būtų gerai, jeigu nebūtų taip blogai. Vertėtų nepamiršti to, jog tai viešas asmuo, kurio įrašus mato visi, tiek vaikai, tiek suaugę – tai 50 tūkstančių „sekėjų“ turintis asmuo. Vienaip ar kitaip, tai jaunų žmonių nuomonės formuotojas, o, galbūt, net ir pavyzdys. Galime tik įsivaizduoti, kokia taptų mūsų visuomenė, jeigu tokių „užkalnių“ būtų ne vienas, o 50 tūkstančių. Na, o „nusižudžiusių, numirusių“ kūnų nematome, tik juos jaučiame. Todėl A. Užkalnį galime vadinti „žudiku“ – šviesių minčių, optimizmo ir gėrio naikintoju.

Dovilė Beržonskytė, SNŽU14

Comments

  1. Negalėčiau sutikt su autore. Manau, A.Užkalnio tekstai žeidžia tuos, kurie save identifikuoja t.y., atpažįsta kaip chikenfaltorius ar vatnikus. O tokiai loaudies daliai, šiandien, deja, tik tokiu primituvviu būdu galima iškomunikuoti žinià, kurià jie suprastu. Patyčios yra daug platensnė problema nei Užkalnio tekstai. Visù pirmà, neabejingumas turėtù būt nukreiptas kitur, į jūsù minimà vaikù terpę. Svarbiausia mokyti kaip naudotis technologijom t.y., ir saugumo nustatymai ir aiškinimas, kad socialinė medija iš principo yra vieša erdvė ir joje privatumas neegzistuoja. Tik pamatiniai gebėjimai naudotis įrankiais gali padėti ženkliai mažinti patyčias bent jau internetinėje erdvėje.

  2. Beja, tekste visiškai jokios argumentacijos. Kas tie jie, kurie teigia, kad rašytojas “patyčiu karalius“? Jokios argumentacijos kodėl jo postai žeidžia ir kà žeidžia? Jokios turinio analizės. Tekstas paremtas tik garsios pavardės naudojimu ir “jù“ atkattojimu, apie patyčiu karaliu. Tema išties yra opi ir reikalaujanti gilesnės analizės. Užkalnis yra mažiausia šios problemos sudedamoji dalis. Siūlyčiau autorei objektyviau ir konstruktyviau pažiūrėti į šià problemà. Kas dėl Užkalnio, manau priešingai, jo arši ir sarkastiška retorika yra nukreipta į tà visuomenės dalį, kuri mano esanti geresnė pvz., emigrantai, kurie dirbdami juodà darbaà šaiposi iš likusiù, Luetuvoje “vergaujančiú“ piliečiú. Pastovus teigimas, kad Lietuva yra blogis, o UK/Airija ir pan yra auksas, yra daug žalingesnis jaunimui nei Užkalnio priminimas, kad taip teigia žmonės, už tà auksà, skutantys silkėm galvas. Visgi. Sėkmės!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: