Laisvas lankomumas – nepasiekiama privilegija?


Norint gauti laisvą lankomumą, reikia atlikti kelis svarbius veiksmus. I.Terechovos nuotr.

Norint gauti laisvą lankomumą, reikia atlikti kelis svarbius veiksmus. I.Terechovos nuotr.

Nesvarbu  kur studijuotum, kurios aukštosios mokyklos suolus trintum, būdamas studentu kiekvieną dieną susiduri nu naujais iššūkiais. Tai ne tik naujos užduotys bet ir problemos, kurios kartais būna ne itin paprastai išsprendžiamos. Būtent Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakultete studentams sunkiai sekasi išspręsti vieną problemą, ja tampa siekis gauti įteisintą laisvą paskaitų lankomumo statusą.

Laisvas lankomumas – tai oficialus įteisinimas leidžiantis lankyti paskaitas tau patogiu metu. Jį turint dėstytojai nepriekaištaus, jog į užsiėmimus ateini per retai ir taip studijas gali derinti su kita savo veikla. Pagal Socialinių mokslų fakulteto dekanato nustatytus reikalavimus norint gauti laisvą lankomumą, reikia atlikti kelis svarbius veiksmus. Visų pirma, studentas turi turėti svarbią pateisinamą priežastį, kodėl jam reikalingas toks statusas, pavyzdžiui: dirbantis studentas, arba auginantis vaiką, kuriam reikalingas nuolatinis dėmesys. Apsisprendęs siekti laisvo lankomumo – turi surinkti visų dėstytojų parašus, kad šie sutinka, kad tau būtų suteikta galimybė laisvu grafiku atvykti ar neatvykti į paskaitas. Be to – dėstytojai turi sudaryti užduočių ir atsiskaitymų už jas kalendorinį grafiką. Trečias svarbus momentas – sieiantysis šio tikslo turi būti pavyzdingas studentas – (be akademinių skolų ir aukštu vertinimo vidurkiu). Atrodytų vos keli paprasti žingsniai, tačiau ne kartą teko girdėti, kad studentams nepavyksta gauti laisvo lankomumo statuso. Sociumo žurnalistams – parūpo daugiau sužinoti – apie laisvo lankomumo siekimo subtilybės iš pačių studentų lūpų.

Apie tai pasišnekučiuoti ir savo patirtimi pasidalinti sutiko du socialinių mokslų fakulteto studentai, tačiau dėl asmeninių priežasčių abu panoro išlikti anonimais, redakcijai jų duomenys žinomi.

Paskaitos – ne vienintelė studentų veikla.

„Be studijų universitete aš užsiimu įvairia kitokia veikla: muzikuoju, padedu tobulėti kitiems, tai mano gyvenimas – tuo esu gyvas. Taip pat dirbu, mano darbo specifika susijusi su pramogų industrija,“ – apie savo užimtumą pasakojo vienas iš kalbintų studentų. Abu pašnekovai minėjo, kad paskaitų per dieną nėra tiek jau daug, dvi ar trys daugiausia, tačiau jos vyksta pirmoje dienos pusėje, dėl šios priežasties derinti darbą su paskaitomis yra sudėtinga. „Darbas svarbus kiekvienam, save išlaikančiam“, – studentas užsimena ir apie tai, kad jam tenka dirbti net per kelias darbo vietas, kad galėtų pragyventi, todėl studijos kenčia ganėtinai stipriai.

Laisvas lankomumas SMF yra, bet jo nėra

„Žinau, teko girdėti iš kolegų, kurie bandė jį gauti. Atsiliepimai, tiesą sakant, labai prasti. Ir kiek žinau, kituose fakultetuose tvarka paprastesnė – lankomumą gauna visi, kam jo reikia. Deja, bet SMF dekanas rodo savo „ožiukus“ – truputėlį pasipiktinęs kalbėjo kitas kalbintas studentas, pasidomėjus ar šis žino, kad fakultetas suteikia galimybę gauti laisvą lankomumą.

Anksčiau minėtas studentas pasakojo savo skaudžią patirtį, mėginant gauti šią privilegiją „Su laisvo lankomumo subtilybėmis aš susipažinau jau pirmam kurse, kai susirinkęs visų dėstytojų parašus ir atsiskaitymų grafikų patvirtinimus, keliavau pas dekaną. Apmaudu, bet turėjau nusivilti, nes jo sutikimo negavau. Man buvo sakoma, kad pirmakursiai neturi teisės gauti tokios privilegijos, dar buvo paminėta ir tai, kad aš mokausi valstybės nefinansuojamoje vietoje. Pasakysiu atvirai, antrame kurse man net neleido rinkti dėstytojų parašų, buvo tiesiai šviesiai pasakyta ,,gali net nebandyti”.

Kalbinti studentai yra labai nusivylę, kad universitetas visiškai neatsižvelgia į tai, kad didžioji dauguma jaunimo yra dirbantys ir patys išlaikantys save, netgi patys kaupiantys santaupas ir mokantys už savo studijas universitete. Visi puikiai žino, kad jos kainuoja ne vieną šimtą eurų. „Kyla toks įspūdis, kad universitetui visiškai nesvarbu studentai, kad čia dirba žmogiškumo bei supratimo neturintys darbuotojai. Universitetui svarbu tik tai, kad kas pusę metų sumokėtum atitinkamą sumą pinigų už mokslus, jei nori išlaikyti savo vietą ir būti neišmestas, ir dar turėti lėšų apsimokėti akademinėms skoloms, kurios susidaro dėl to, kad dėstytojai nenori prileisti tavęs prie atsiskaitymų ar egzaminų. Viso to priežastis laisvas lankomumas“,- pasakoja pašnekovas.

Kalbėti sutikę studentai pabrėžė, kad jei tik būtų suteiktas laisvas lankomumas kiekvienam dirbančiajam, visi dėstytojai žiūrėtų į juos kaip į rimtus suaugusius asmenis. Dabar – vyrauja tokia dėstytojų nuomonė, kad nelankantys paskaitų yra tik tingūs, be įsipareigojimų gyvenantys studenčiokai.

 Universitetas ne mokykla ir ne vaikų darželis, kiekvienas yra savo gyvenimo šeimininkas

Pasiteiravus, kaip jaunuolis vertina tai, kad nuostatai leidžia susitvarkyti laisvą lankomumą, o „kažkieno“ nesupratingumas ir pasipūtimas prie to prisiliesti neleidžia, nusivylimo kupinomis akimis studentas pakomentavo: „Kiekvieno asmeninis reikalas, kiek jis nori išsinešti žinių iš  universiteto. Garantuoju, kad dalis tų, kurie eina į paskaitas, ateina į jas ne žinių, o tiesiog iš pareigos. Tai ar nebūtų paprasčiau, jei norintys gautų laisvą lankomumą, galėtų dirbti ir lanksčiau derintis prie studijų. Kiekvieno asmeninis reikalas, kaip jis pasiruoš egzaminų sesijai ir kaip joje seksis. Juk yra tokių, kurie mokosi tik „dėl popieriaus“. Kam reikia žinių, tas jas gilina ne tik universitete bet ir asmeniniame gyvenime“.

Kitas prabilęs studentas pabrėžė, kad laisvo lankomumo statusas – puiki galimybė suderinti mokslą ir darbą, išvengiant didesnių nemalonumų. Kartu pridūrė ir tai, kad net nėra girdėjęs, kad kas nors fakultete turėtų laisvą lankomumą. „Aš pats rizikuoju prarasti vietą universitete ir būti išmestas, bet kitokios išeities neturiuu. Galbūt kiti studentai susiduria ir su dar baisesnėmis problemomis. Juk žinau studentų kurie padeda tėvams  ir patys už mokslą susimoka, o štai pragyvenimas lieka Dievo valioj“ – nepavydėtiną situaciją komentavo pašnekovas.

Finansinė situacija Lietuvoje nėra viena iš geriausių Europoje, dėl tos priežasties tėvams – darosi vis sunkiau vaikus išleisti studijuoti. Yra gyvenančiųsudėtingose finansinėse situacijose, deja, yra ir gyvenimo nuosmukių. Kas stveriasi paskolų, kas keliauja vasaromis į užsienį, o kas stengiasi išsilaikyti iš lietuviškos algos.

Dauguma jaunų žmonių nori siekti aukštojo išsilavinimo, bet ne visi turi galimybes lankyti visas paskaitas, bet tai nereiškia, kad jie yra blogesni už kitus. Studentai pridūrė, kad labai linkėtų visai universitetinei bendruomenei būti supratingesniais ir į viską žiūrėti iš žmogiškosios supratimo pusės.

Situacija nepaliko abėjingais Klaipėdos universiteto sociumo jaunųjų žurnalistų ir, siekdami žurnalistinio objektyvumo, jie gilinsis temoje pakalbindami ir kitą reiškinio pusę atstovaujančius fakulteto administracijos atstovus, studentų atstovybės narius bei dėstytojus.

Iveta Terechova, SŽ14 grupė

Trackbacks

  1. […] temą, kalbiname atsakingus SMF studentų atstovybės narius, dėstytoją ir fakulteto dekaną. Ankstesnėje publikacijoje savo nuomonę išreiškę studentai buvo nepatenkinti, esą negalintys gauti laisvo lankomuno […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: