„Facebook“ – informacijos šaltinis ar liga?


Facebook - tai raktas į... C_osett nuotr. iš Flickr

Facebook – tai raktas į… C_osett nuotr. iš Flickr

Tikriausiai, šiandieniniame pasaulyje rastume labai mažai žmonių, arba apskritai nerastume, kurie nesinaudotų ar nieko nebūtų girdėję apie socialinį tinklą „Facebook“. Nors jo populiarumas tikrai didelis, nuomonių esama įvairių. Vieni, išgirdę šį pavadinimą, tik abejingai numoja ranka, nors, vertėtų paminėti, jog ir tie „mojantieji“ turi savo paskyras šiame tinkle. Kitiems – tai gyvenimo dalis, be kurio jie neįsivaizduoja savo kasdienybės. Tačiau ar šią priklausomybę galime vadinti liga? Ar tai tik bereikšmis laiko gaišinimas?

Danijos mokslininkai atliko tyrimą – „Facebook“ eksperimentas: ar socialiniai tinklai daro įtaką mūsų gyvenimo kokybei?“ . Iš viso ksperimente dalyvavo 1095 danų – žmonės buvo padalinti į dvi gupes. Viena grupė toliau naudojosi „Facebook“ kaip įprasta, o kita – visai savaitei nustojo naudotis socialiniais tinklais. Po savaitę trukusio eksperimento, dalyviai buvo paklausti apie tai, kiek jie per tą laiką buvo patenkinti savo gyvenimu. Reikėjo įvertinti tai dešimtbalėje sistemoje. Žmonių vertinimas vyko dviem etapais – prieš eksperimentą ir po jo. Mokslininkai nustatė, kad grupės, kuri ir toliau naudojosi socialiniu tinklu, iš pradžių buvo įvertinę savo gyvenimą vidutiniškai 7,67 balo. Po minėtos savaitės šis balas kiek išaugo – iki 7,75. Taigi, mokslininkų teigimu, realiai per tą savaitę niekas nepasikeitė. Tuo metu grupei, kuriai buvo uždrausta naudotis „Facebook“, jų laimės vidurkis išaugo nuo 7,56 iki 8,12. Be to, šie eksperimento dalyviai buvo ryžtingesni, entuziastiškesni ir mažiau jaudinosi, jautėsi ne tokie vieniši ir patyrė mažiau streso palyginti su kita eksperimente dalyvavusia grupe, kuri ir toliau naudojosi socialiniu tinklu.

Apklausą apie naudojimąsi Facebook pabandėme atlikti ir mes. Atsitiktinai buvo parinkti žmonės, nuo 19 iki 43 metų. Apklausoje dalyvavusių žmonių klausėme, kokią vietą jų gyvenime užima socialinis tinklas „Facebook“, ir, ar jie yra linkę pasinaudoti šio tinklo teikiamomis galimybėmis? Kaip paaiškėjo, apklaustieji gyvenime užsiima skirtingomis veiklomis, kas, galime daryti prielaidą, ir turi įtakos jų pateiktoms nuomonėms.

Agnė, 26 metų jauna mama

Nepaslaptis, jog pati turiu paskyrą „Facebook‘e“ ir naudojuosi ja kasdien. Tačiau norėčiau pabrėžti tai, jog labai priešiškai žiūriu į tėvus, kurie kelia į šį socialinį tinklą savo vaikų nuotraukas. Kadangi pati esu mama, man tai atrodo nesuprantamas dalykas. Turiu netgi vieną pažįstamą, kuris, gimus jo sūneliui, tą pačią akimirką pasikeitė savo paskyroje parašytą vardą ir pavardę į savo ir savo sūnėlio vardą – padarė bendrą anketą. Dabar kasdien matau nuotraukų iš jų kasdienybės – ką jie valgo, kada miega, netgi kada serga. Aš laikausi tos pozicijos, jog „Facebook‘as“ yra vieta, kurioje aš galiu bendrauti, dalintis savo mintimis, bet ne asmenine informacija.

Rasa, 43 metų apsaugos darbuotoja

Aš esu viena iš nemadingųjų – neturiu paskyros „Facebook‘e“. Manau, jos esu per sena tokiems dalykams. Tačiau kartais neatsispiriu smalsumui ir paprašau savo dukros parodyti „kas naujo“  vyksta – įdomu pasižiūrėti į savo pažįstamų ar dukros draugų nuotraukas.

 

Monika, 19 metų studentė

Apie „Facebook“ norėčiau pakalbėti ne iš savo asmeninės pusės, o iš savo tėvų, kadangi palietė ir mane. Prieš keletą metų mano tėtis susikūrė paskyrą „Facebook‘e“. Iš pradžių tai atrodė linksma, kadangi jis mėgdavo palikti šmaikščius komentarus po mano ar mano draugų nuotraukomis, todėl tai neatrodė kažkoks blogas dalykas. Tačiau po kurio laiko pastebėjau, jog viskas darosi kur kas rimčiau. Jis ėmė bendrauti su kitomis moterimis, nors gyveno kartu su mano mama santuokoje, ir po kurio laiko pareiškė, jog mus palieka. Dabar jis turi kitą šeimą. Man tai skaudi patirtis, tik nežinau, ką turėčiau daryti, – kaltinti šį socialinį tinklą, ar tiesiog galvoti, jog tai vistiek kada nors būtų atsitikę.

Eglė, 23 metų dirbanti studentė

Kadangi dabar esu išvykusi ir gyvenu Australijoje, „Facebook‘as“ man puiki vieta parodyti savo draugams ir artimiesiems kaip aš gyvenu. Man patinka dalintis nuotraukomis – taip tarsi pati sau kuriu prisiminimų knygą. Esu sulaukusi pastabų, jog per dažnai keliu nuotraukas į socialinį tinklą, bet manau kad tai – pavydas. Aš tame nematau nieko blogo. Gyvename tokiame moderniame pasaulyje, tai kodėl gi nepasinaudojus jo galimybėmis.

Tadas, 28 metų verslininkas

Kas man patinka – galiu greitai ir bet kokiu paros metu susisiekti su savo draugais, kas nepatinka – tai perdėtas merginų noras kasdien įkelti savo nuotrauką.Taip pat mėgstu prisijungti į įvairias grupes, kur galiu pabendrauti su savo bendraminčiais, gauti patarimų, ar jų duoti. Kadangi domiuosi sportu, tai facebook‘as man puiki galimybė ne tik gauti tam tikros informacijos, bet ir save motyvuoti.

Taigi, pastebime, jog nuomonių esama įvairiausių. O kaipgi Jums, „Facebook‘as“ informacijos šaltinis ar liga?

Dovilė Beržonskytė, SNŽU14

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: