Neįgalieji Klaipėdos universitete. Problemos ir perspektyvos


Ne prie visų fakultetų neįgalieji ras, kur pasistatyti automobilį. Flickr nuotrauka

Ne prie visų fakultetų neįgalieji ras, kur pasistatyti automobilį. Flickr nuotrauka

Nori siekti aukštojo mokslo Lietuvoje ir esi neįgalus? Nesvarbu kokią negalią turi – klausos, regos, judėjimo ar kitą, – susidursi su sunkumais. Ne išimtis ir Klaipėdos universitetas. Su kokiais sunkumais susiduria neįgalieji ir kaip esamas problemas planuoja spręsti Klaipėdos universitetas aiškinasi SOCIUMO komanda.

Mažas studentų su negalia skaičius?

Klaipėdos universitetą kaip savo aukštąją mokyklą šiais metais pasirinko 7 (pirmojoje studijų pakopoje studijas pradėjo 4, antrojoje – 3) įvairią negalę turintys studentai. Kaip teigia Klaipėdos universiteto vyresnioji specialistė socialiniams reikalams Ina Dailidienė, 2015 m. gruodžio 1 d. duomenimis universitete studijavo 38 neįgalūs studentai, turintys 45 % ir mažesnį darbingumo lygį. Specialistės teigimu, šie skaičiai nėra maži, atsižvelgiant į tai, kad neįgaliųjų integracija Lietuvos aukštosiose mokyklose nėra plačiai išvystyta.

Dienraštis „Vakarų ekspresas“ panašia tema, dar 2012 m. išsiaiškino, kad uostamiečio universitete tuomet studijavo 29 negalią turintys studentai.

Matome, kad per pastaruosius ketverius metus studijuojančių neįgaliųjų skaičius KU išaugo, nors nedaug. Tačiau ką reikia daryti, kad šis augimas būtų spartesnis ir vis daugiau turinčių vienokią ar kitokią negalią žmonių galėtų aukštojo mokslo siekti uostamiesčio universitete?

Pagrindinės problemos administracijos ir studijuojančių neįgaliųjų akimis

Pagrindinės priežastys, kodėl neįgalių studentų Klaipėdos universitete nėra daug, pasak Inos Dailidienės yra dvi:

  • pirmoji – nėra lengva gauti valstybės finansuojamą studijų vietą, o tik maža dalis negalią turinčių asmenų nori rinktis mokamas studijas. Dauguma neįgalumą turinčių studentų KU studijuoja valstybės nefinansuojamose vietose – 28 studentai, Valstybės finansuojamose vietose studijuoja 10 studentų. Anot pašnekovės, sunki sveikatos būklė turintiems didesnį negalios laipsnį nesuteikia drąsos imti valstybės remiamą paskolą studijų kainai sumokėti. Nekalbant jau apie bauginančius finansinius įsipareigojimus, toks studentas nėra garantuotas, kad sveikata jam leis sėkmingai baigti studijas ir įsidarbinti. Tiesa, gerai baigę studijas neįgalieji turi galimybę kreiptis į Valstybinį studijų fondą, prašydami dalinai padengti studijų paskolą;
  • antroji – pastatai ir aplinka nepritaikyta studentams, turintiems judėjimo ir regos negalias. Specialistė apgailestauja: „Deja, senųjų istorinių pastatų pritaikyti, įrengiant liftus, šiuo metu nėra galimybių“.

Antrus metus Testinių studijų institute studijuojanti, judėjimo negalią turinti Lina taip pat teigia, kad viena didžiausių problemų – nepritaikyti pastatai: „Studijų kokybė mane tenkina. Dėstytojai labai draugiški ir tolerantiški. Studijuoju pagal individualų planą, dėl atsiskaitymų galiu laisvai tartis su dėstytojais, terminai atsiskaitomiesiems darbams parašyti – pakankamai ilgi. Vis dėlto ten jaučiuosi diskriminuojama, kaip negalią turinti studentė. Ne dėl dėstytojų kaltės, o dėl to, kad pastatas menkai pritaikytas. Pastatas turi neįgaliems skirtą įvažiavimą per paradines duris ir nediduką užvažiavimą prie pagrindinių laiptų. Tačiau viduje nėra jokio lifto ar bent keltuvo. Todėl, norint patekti į antrą pastato aukštą, reikia prašyti kitų studentų ar instituto darbuotojų pagalbos.“

Jau minėtame „Vakarų ekspreso“  straipsnyje (publikuotame 2012 m.) Tęstinių studijų instituto Andragogikos katedros vedėja teigė, kad pasinaudojus Europos Sąjungos lėšomis pavyko nors šiek tiek palengvinti neįgaliųjų studentų integraciją įrengiant užvažiavimus, pritaikytus tualetus, tačiau liftas įrengtas nebuvo. Praėjus ketveriems metams matome, kad tokie studentai kaip Lina vis dar susiduria su tomis pačiomis problemomis, kurias buvo bandoma spręsti dar 2012-aisiais.

Ina Dailidienė pastebi, kad 2015 m. rudens semestre Klaipėdos universitete studijavo 12 turinčių judėjimo negalią studentų (ir tik 3 iš jų  judėti gali tik neįgaliojo vežimėlyje).

Ateityje situacija gerės

„Studentų reikalų skyrius sistemingai atlieka neįgalumą turinčių studentų apklausą dėl nusiskundimų ir problemų su kuriomis jie susiduria studijuodami,“ – teigia Ina Dailidienė.  Pagrindines problemas, kurias studentai išsako apklausos metu, planuojama spręsti netolimoje ateityje, tam ieškoma papildomo finansavimo galimybių.

Vyresniosios specialistės teigimu, KU miestelyje statomi nauji modernūs studijų pastatai, bendrabučiai, kurie bus pritaikyti ir judėjimo negalią turintiems asmenims. Ieškoma galimybių studentams, turintiems sunkią judėjimo negalią, automobilį pasistatyti arčiau studijų padalinio pastato. Planuojama iki 2017 metų pažymėti laiptų pakopas ir šaligatvių bortelius (tai svarbu regėjimo negalią turintiems asmenims). Artimiausiu metu KU internetinė svetainė taip pat bus pritaikyta regėjimo negalią turintiems asmenims.

Pasak specialistės, daugiausiai neįgaliųjų studijas renkasi Sveikatos mokslų (12 studentų) fakultete, Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakultete kiek mažiau (10 studentų). Jūros technologijų ir gamtos mokslų bei Socialinių mokslų fakultetuose 2015 metų gruodžio 1 dienos duomenimis studijavo po 7 studentus, kituose KU studijų padaliniuose buvo po 1 specialiųjų poreikių turintį studentą.

Zigmantas Dobiliauskas, SŽ-14 grupė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: