Klaipėdos universitetas – sergančių jaunuolių buveinė?


Kiekvienas, daugiau ar mažiau - rūpinasi savo sveikata sau priimtinais būdais. I Terechovos nuotr.

Kiekvienas, daugiau ar mažiau – rūpinasi savo sveikata sau priimtinais būdais. I Terechovos nuotr.

Specialistai vis dažniau šneka apie stiprų žmogaus ryšį su gamta, apie klimato kaitą ir jos žalingą poveikį žmogaus sveikatai. Savaitgaliais rodomose TV  laidose daug dėmesio skiriama sveikatai. Didžioji dauguma medikų teigia, jog stipriai besikeičiant orams, į ligonines vis dažniau plūsta besiskundžiantys įvairiausiais negalavimais. Atkeliavus kalendoriniam pavasariui, gerokai atsipalaidavę ir užmiršę apie ūkanotas žiemos dienas, dauguma bėgame į kiemą pasidžiaugti šviežiu oru. Tačiau nepagalvojame, kad šviečianti saulė gali būti nedraugiška. Sklando mitas, kad būtent skubantys jauni žmonės, tinkamai nepasirūpinę savo apranga, dažnai susiduria su nemaloniais sveikatos sutrikimais. Būtent dėl šios priežasties, „Sociumas“ žurnalistai – nusprendė pakalbinti tris Klaipėdos universiteto, Socialiniu mokslų fakulteto – bendruomenės narius. Norime sužinoti kaip jie rūpinasi savo sveikata, bei koks studentų požiūris į tuos, kurie neatsakingai elgiasi sunegalavus.

Kaip kasdien rūpiniesi savo sveikata ir gera savijauta?

Edgaras

Aš stengiuosi kuo aktyviau praleisti dieną, pavyzdžiui: eiti į sporto salę,  nesant galimybės to padaryti bent išeiti į lauką pabėgioti, ar tiesiog namuose atlikti elementarius sporto pratimus. Be viso šito, stengiuosi kuo sveikiau maitintis, valgyt daug skaidulinio maisto ir baltymų, atsisakyti cukraus bei gerti kuo daugiau vandens, kuris yra gyvybiškai svarbus kiekvienam.

Aistė

Visų pirma, stengiuosi eiti miegoti ir keltis panašiu laiku, kad galėčiau kasdien tuo pačiu metu pusryčiauti, pietauti ir vakarieniauti. Taip pat stengiuosi kuo daugiau vaikščiot pėsčiomis ir kiekvieną dieną suvalgyti bent po vieną kokį nors vaisių.

Mindaugas

Kol teko eiti į mokyklą, veikiausiai nebuvo metų, jog nesusirgčiau. Dažnai kamavo peršalimas, plaučių ligos ir t.t. Dėl to būtų galima kaltinti jaunatvišką nerūpestingumą. O štai sulaukus pilnametystės ir pradėjus mokytis universitete, ligos beveik dingo, nes pradėjau rūpintis savo sveikata: jeigu šalta – šiltai apsirengiu. Vakarais geriu arbatą. Be abejo, grįžęs namo visada plaunu rankas. Kasdien išgeriu bent puodelį vandens. Klaipėdoje gyvenu jau trečius metus, bet susirgęs buvau vos keletą kartų. Kalbant apie mitybą, stengiuosi nepamiršti bent kartą per savaitę suvalgyti lėkštę sriubos, kitaip organizmas streikuoja. Apskritai stengiuosi valgyti tik iki 18-19 val. vakaro, kad iki “kelionės į lovą“ maistas būtų suvirškintas ir nekiltų problemų dėl potencialaus rūgšties sukilimo. O kad kiekvieną dieną būtų gera savijauta, stengiuosi miegui skirti bent 6 ar 7 valandas, nes jei miegoti tenka mažiau ar daugiau, visai dienai esu “išmuštas“ iš ritmo ir nesusikaupiu.

Kokia tavo nuomonė apie žmones, kurie ignoruoja savo peršalimo simptomus ir blogą savijautą?

Edgaras

Manau, kuo ilgiau jie tai ignoruoja, tuo simptomai stiprėja ir yra sunkiau pasveikti. Be to vaistams išleidžiama daug daugiau pinigų. To nereikėtų, jei priemonių būtų imtasi ankščiau.

Aistė

Manau, kad tokie žmones nesaugo savęs, galbūt nėra rimtai sirgę ir tiesiog nežino, kad negydomas peršalimas gali komplikuotis į rimtą ligą (anginą, plaučių uždegimą ir pan.)

Mindaugas

Savo organizmo ignoruoti negalima, ypač šiais laikais, kai maisto pramonėje beveik visi produktai yra su priedais. O ir aplinkoje atsiranda vis naujesnių ligų. Ką jau kalbėti apie kasdienį prisirišimą prie technologijų… Medikai kasmet įspėja ir ragina pasitikrinti sveikatą, bet kažkodėl visuomenė tai ignoruoja. Po to nutinka taip, jog užfiksuojama vėlyva vėžio stadija ir žmogui nebeįmanoma padėti. Jeigu situacija nesikeis, manau, kad vyresnioji karta dar sugebės nugyventi 100 metų, o štai mano ir vėlesnių kartų laukia dideli iššūkiai. Visi tėvai nori sulaukti anūkų, tad reikėtų susimąstyti ir savimi rūpintis.

Kaip vertini tuos, kurie sirgdami eina į paskaitas ar į darbą?

Edgaras

Aš manau, jeigu žmogus neturi kito pasirinkimo, nenori praleisti svarbių paskaitų, kažkokio ypatingo atsiskaitymo, ar tiesiog prarasti darbą, dėl to, kad dažnai serga, tai jis ir privalo eiti. Tokiu atveju jie eina ne dėl to, kad parodytų savo ištvermę, o tik todėl, kad privalo tai daryti.

Aistė

Tokių žmonių labai nemėgstu. Visų pirma, jie kenkia patys sau, geriau jau porą dienų pabūti namuose bei išsigydyti, negu, jaučiantis prastai, eiti į paskaitas ar į darbą. Po to gali būti rimtų problemų. O visų antra, labai pikta, kai tokie žmonės nepagalvoja apie šalia jų esančius kolegas, kuriuos taip pat gali užkrėsti.

Mindaugas

Visiškai suprantu šiuos žmones. O ką daryti? Kalbant apie paskaitas, daugelis studentų nenori kažko svarbaus praleisti, tad eina į paskaitas net ir sirgdami. Gerai, kai pavyksta susitarti su dėstytojais. O jeigu ligos užklumpa dažniau? Dėstytojas praras norą tavimi tikėti. Panašiai ir su dirbančiais žmonėmis. Juk ne visi darbdaviai leidžia darbuotojams džiaugtis biuleteniu. Kas už juos padarys darbus? Manau,  jeigu žmogus tikrai serga ir jaučiasi blogai, jam vertėtų likti namuose ir gydytis, bet tokios jau tos aplinkybės – ne visi gali sau tai leisti.

Kaip jau pastebėjote, nusistovėjusius stereotipus – apie studentus, kurie neypatingai rūpinasi savo sveikata, galime mesti į šoną. Kiekvienas, daugiau ar mažiau – rūpinasi savo sveikata, žinoma, jiems priimtinais būdais. Kas sportuoja, kas šilčiau apsirengia ar tiesiog gerai išsimiega.

Paklabintų studentų nuomonės apie sirguliuojančius ir dirbančius šalia pasižymi įvairove. Vieni pritaria ir supranta, jog sergantieji neturi kito pasirinkimo, kiti piktinasi, kad pastarieji – nesirūpina savo, bei šalia esančių sveikata. Suprantama, ne visi esam „laisvo oro direktoriai“ ir negalim leisti sau elgtis, kaip tik panorėję, tačiau labai norėtųsi palinkėti, kad atsakingai vertintumėte tiek savo, tiek aplinkinių žmonių sveikatą. Juk gera savijauta – pagrindinis organizmo „varikliukas“. Būkite sveiki ir laimingi!

Iveta Terechova, SŽ-14 grupė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: