Kovo 11-oji. Ką ji reiškia studentui?


Šventiškai papuoštas Signatarų namų balkonas. A. Stalmokaitės nuotr.

Šventiškai papuoštas Signatarų namų balkonas. A. Stalmokaitės nuotr.

1990 m. kovo 11-oji, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pasirašo Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą. Lietuva vėl tampa nepriklausoma valstybe. Nuo šios visai tautai įsimintinos dienos prabėgo 26 metai, bet net ir dabar minint šią datą, džiaugsmas mūsų senelių ir tėvų akyse neblėsta. O ką kovo 11-oji reiškia jaunam žmogui, studentui, kuriam neteko išgyventi to laikotarpio nuotaikų? Ar jaunajai kartai ši valstybinė šventė – tik dar viena išeiginė diena? Ar vis dėlto, tai diena, kurios dėka mes visi įgijome daugiau laisvės ir galimybių?

Tradicijos švęsti – nepuoselėja

Socialiniame tinkle „Facebook“ surengtoje trumpoje apklausoje, kurioje dalyvavo įvairių Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai, paklausti ar jų šeimose yra tradicija minėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, atsakė neigiamai. Tačiau tai neturi įtakos pačių jaunuolių suvokimui apie šios datos svarbą.

„Man kovo 11-oji – labai svarbi šventė, nes tada mes gavome laisvę, kurios taip ilgai norėjome. Tada lietuviai įrodė, jog yra laisvės verti. Kalbant apie kasdienybę, jokių susiformavusių tradicijų artimųjų rate, minint šią dieną, neturiu, bet jeigu yra proga dalyvauti kokiame renginyje paminint šią šventę – dalyvauju,“ – teigė ketvirtojo kurso ekonomikos studentas Vainius.

„Jokių tradicijų minėti šiai šventei neturime. Kadangi neteko gyventi nelaisvoje Lietuvoje, tai man normalu, kad galiu daryti ką ir kaip noriu. Kaip bebūtų, vis dėlto manau, jog ši diena yra didesnė šventė vyresnio amžiaus žmonėms, o daugumai jaunuolių, tai tik dar viena laisva savaitės diena,“ – atviravo trečius metus kraštovaizdžio dizainą studijuojanti Kristina.

Diena, kuri priverčia įvertinti

Nors studentai ir nėra linkę kaip nors ypatingai švęsti kovo 11-ąją, vis dėlto neretas prisipažįsta, jog šią dieną susimąsto, kaip klostytųsi jų gyvenimas, jeigu gyventų nelaisvoje Lietuvoje. Tądien ne vienas susimąsto, – kiek daug galimybių jie turi šiandien.

„Dėl šios dienos gyvename žymiai geriau. Dabar mes turime neapsakomai daug galimybių. Pagalvojus apie tai, kaip lietuviai tada kovojo už savo šalį, visada apima pasididžiavimo jausmas.“ – pasakojo antro kurso vadybos studentė Monika.

„Dažnai apie tai nesusimąstau, bet ta diena iš tiesų reikšminga. Kadangi esu aštuoniolikos metų, nežinau ką reiškia gyventi nelaisvoje Lietuvoje, todėl man nėra lengva suprasti, kokia ši data yra svarbi. Tačiau puikiai suprantu, kad kovo 11-ąją buvo žengtas didelis ir svarbus žingsnis, kuris dabar leidžia mums, jaunajai kartai, gyventi nevaržomai ir nepatirti tokių sunkių išbandymų, kurie teko mūsų tėvams ar seneliams. Turbūt reikėtų dažniau susimąstyti, kad mums išties pasisekė. Gyvenu sostinėje, tad nepraleidžiu progos dalyvauti šios dienos minėjimuose. Tokie renginiai padeda suprasti šventės svarbumą ir labiau džiaugtis tuo, ką turime,“ – nuomone dalinosi pirmo kurso prancūzų filologijos studentė Gabrielė.

Kovo 11-oji – ne eilinis laisvadienis

 Daugumai jaunosios kartos atstovų nelengva suprasti šios dienos reikšmingumą, tačiau studentų gretose yra ir tikrų patriotų. Nors jaunuoliams ir neteko pajusti nelaisvės kartėlio, jie šia, visai Lietuvai svarbia data, be galo džiaugiasi.

„Vos išgirdus minint šią datą, apima stiprus pilietiškumo ir meilės Tėvynei jausmas. Lietuviams kovo 11 dieną reikėjo žengti tokį žingsnį, kad pagaliau įrodytų, jog tikrai esame verti būti nepriklausomi. Žiūrint filmus, skaitant istorinius dokumentus, jaučiamas ryžtas, atkaklumas, tvirtybė ir begalinis noras būti laisviems! Gal kartais mūsų jaunuomenė ir nesupranta šios dienos išskirtinės reikšmės, tačiau tai lengva paaiškinti. Mūsų tuomet nebuvo. Tačiau šių įvykių mes negalime pamiršti, nes jie mums atvėrė kelius į laisvę ir su ja susijusių norų realizaciją.“ – teigė antro kurso vaikystės pedagogikos studentas Mantas.

„Kovo 11-oji man yra tarsi antrasis valstybės gimtadienis. Ačiū mūsų akto signatarams, kurie jį pasirašė, nepaisant gresiančių pavojų, ačiū Vytautui Landsbergiui, kurio vedamas Sąjūdis sugebėjo atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Nereikia pamiršti ir partizanų, disidentų, Baltijos kelio. Kasmet su tėvais kalbamės apie to meto įvykius ir su kiekvienais metais man tai darosi vis svarbiau,“ – pabrėžė pirmakursis ekonomistas Edmundas.

Kad ir kokios nuomonės sklando apie jaunąją kartą, jaunuomenei rūpi jų šalis, praeities istorija, didžios asmenybės ir įsimintinos datos. Su kovo 11-ąją!

Aistė Stalmokaitė, SŽ-14 grupė

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: