Nori būti naudingas kitiems? Savanoriauk!


Nuotrauka iš asmeninio Emilijos Masnikaitės albumo ""Jaunimo linija" buvo vieta, kur galėjau išpildyti savo svajonę - padėti kitiems"

Nuotrauka iš asmeninio Emilijos Masnikaitės albumo ““Jaunimo linija“ buvo vieta, kur galėjau išpildyti savo svajonę – padėti kitiems“

 

Būdama 16 metų Emilija Masnikaitė pradėjo savanoriauti emocinės paramos tarnyboje „Jaunimo linija“ ir tuo metu buvo pati jauniausia šios linijos savanorė visoje Lietuvoje. „Nors vienas iš kriterijų, norint savanoriauti buvo amžius – reikėjo būti bent 18-likos, pagalvojau ir pasakiau sau: koks skirtumas kiek tau metų, jei tu nori padėt žmonėms?“ – sakė dabar jau 21 – erių metų Klaipėdos universiteto žurnalistikos studentė Emilija. „Jaunimo linija“ – viena didžiausių Lietuvoje veikiančių nemokamos emocinės paramos telefonu ir elektroniniais laiškais tarnyba. Kaip skelbia oficiali tarnybos interneto svetainė, 2014 metais šioje tarnyboje dirbo 236 savanoriai: Vilniuje – 141, Kaune – 50, Klaipėdoje – 45 . „Jaunimo linijos“ uostamiesčio padalinyje dvejus metus – iki pilnametystės, savanoriavusi Emilija pasakoja, kokius skambučius labiausiai įsimindavo, kaip kovodavo su išdaigininkais ir, ką jai suteikė savanoriavimas.

Savanoriauju – kuriu gražesnį pasaulį

Emiliją savanoriauti paskatino internete pradėję plisti vaizdo įrašai, kuriuose vaikai tyčiojasi vieni iš kitų, muša silpnesnius ir t.t. „Man, turbūt, tos patyčios internete ir buvo didžiausias spyris!“ – pasakojo Emilija. Mergina turėjo svajonę – siekti, kad pasaulyje būtų gyventi geriau ir širdyje tikėjo, kad pati gali prie to prisidėti. Turėdama šį troškimą, visai netikėtai, autobusų stotelėje pamatė skelbimą, kviečiantį savanoriauti „Jaunimo linijoje“ ir labai susidomėjo. „Grįžusi namo apsilankiau „Jaunimo linijos“ internetiniame puslapyje. Tačiau norint tapti savanoriu, nustatytas vienas iš kriterijų, – būti pilnamečiu, tai yra 18-kos metų.“ – sakė Emilija. Jai tuomet buvo tik 16, nepaisydama to mergina parašė tuometinei Klaipėdos “Jaunimo linijos“ koordinatorei Indrei Gaudiešiutei ir pasiteiravo dėl galimybės savanoriauti. Ne veltui sakoma, jeigu labai nori – viskas įmanoma. Nors Emilijos amžius neatitiko nustatyto amžiaus kriterijaus, ji gavo papildomus nurodymus, kuriuos įvykdžiusi galėjo tapti savanore. Kaip rašoma „Jaunimo linijos“ internetiniame puslapyje, norint tapti savanoriu, pirmiausia reikia vykti į susitikimą, po kurio seka atranka, o jos metu nusprendžiama, ar galima priimti į 4 mėnesius trunkančius savanorių parengimo kursus. Tik juos baigus sėkmingai, galima tapti emocinės paramos savanoriu ir teiki emocinę paramą. Nors iki savanoriavimo „Jaunimo linijoje“ reikia nueiti gana ilgą kelią, Emilija nepabūgo ir vedama užsispyrimo bei didelio noro sėkmingai įveikė visus etapus: „Gavusi nurodymus kibau į darbą – atranką praėjau iš pirmo karto, mokymus baigiau, tėvų sutikimą gavau ir pasilikau savanoriauti.“ – savo istorija dalinosi Emilija.

Įsimintiniausi – nutrūkę skambučiai

2014 metų „Jaunimo linijos“ pateiktoje statistikoje įvardijamos dažniausios skambučių priežastys: meilės santykiai (4 607 skambučiai) išsiskyrimas su partneriu (1 746 skambučiai), su draugais (2 531 skambučiai), su tėvais (3 944 skambučiai), savęs žalojimas/savižudybės rizika (4 582 skambučiai), psichikos problemos (2 545 skambučiai) ir t.t. Emilija teigia: “Nors skambinančiųjų problemos ir sutapdavo, tačiau kiekviena situacija individuali, todėl reikėdavo atrasti pagrindinę skausmo ar nerimo priežastį, bandyti perprasti žmogų ir, tinkamai parenkant žodžius, jį nuraminti.“ Visgi labiausiai įsimindavo nutrūkę skambučiai, savanorį paliekantys nežinioje. „Pavyzdžiui, paskambina mergina, verkia, kartoja, kad nebegali ir nebenori taip gyventi, ir staiga tyla, gal išsikrovė telefonas, gal dingo ryšys…, jei atvirai, – sėdėdama prie telefono melsdavausi už juos, kai taip nutikdavo.“ – prisipažįsta Emilija.

Skambučiai psichologinės pagalbos telefonais – būdas papokštauti?

Skambučiai į „Jaunimo liniją“ nemokami, todėl pasitaiko norinčių ne išsipasakoti apie slegiančias problemas, o tiesiog papokštauti. Emilija sakė, jog tokiuose juokeliuose dažnai slypėdavo užslėptos problemos. Pavyzdžiui, merginai ne kartą buvo pasitaikę, jog skambina kažkas iš linksmos kompanijos, aplink juokauja, šūkauja, o po kelių valandų paskambina vaikas iš tos kompanijos ir atsiprašo bei pasakoja, kad liko vienas ir nebėra su kuo pasikalbėti. Būtent tokie išdaigininkų skambučiai gali signalizuoti apie realias jų bėdas, todėl stengiamasi ne peikti ar gąsdinti skambintojus, o paaiškinti kam skirtos pagalbos linijos. „Pokalbyje stengdavausi neatstumti jų, o kaip tik keldavau pasitikėjimą“ – apie išdaigininkus šnekėjo Emilija.

Savanoriavimas –vertinga patirtis

Nors savanoriai už savo veiklą negauna piniginio atlygio, tačiau įgyja neįkainojamos patirties. „Jaunimo linijos“ internetiniame puslapyje rašoma: „būdamas emocinės paramos savanoriu geriau suprasi kitus, pagerinsi bendravimo įgūdžius, labiau pažinsi save ir įgysi vertingos gyvenimiškos patirties.“ Būdama 18 metų Emilija nutraukė šią veiklą, nes tam neberado laiko: daug mokėsi, ieškojo savęs ir, kaip pati teigė, tiesiog nebegalėjo susikaupti ir padėti kitiems, tačiau savanoriavimą prisimena, kaip geriausią mokyklą. Mergina sakė, kad prieš savanoriavimą „Jaunimo linijoje“ buvo be galo uždara, šalta ir tyli, tačiau laikui bėgant įgijo pasitikėjimo savimi, geriau pažino save, o svarbiausia, išmoko ne girdėti, bet klausyti. „Taip pat supratau, kiek daug gali žmogus. Žinoma, reikia įdėti labai daug darbo, pastangų ir širdies, tačiau kai degi meile ir noru – gali kalnus nuversti.“ – savanoriavimo metu įgyta patirtimi dalinosi Emilija.

Kristina Končiūtė

Psichologinės pagalbos tarnyba                            Telefono numeris

Jaunimo linija                                                                  8 800 28888

Vaikų linija                                                                          116 111

Linija Doverija (parama teikiama rusų kalb           8 800 77277

Pagalbos moterims linija                                              8 800 66366

Vilties linija                                                                       8 800 60 700

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: