„Žmonės turi gyventi su žmonėmis“


Isroildžon ir Andželika Baroti - BAROTI galerijos savininkai. Marijos Dolgopolovos nuotr.

Isroildžon ir Andželika Baroti – BAROTI galerijos savininkai. Marijos Dolgopolovos nuotr.

Vėlyvą antradienio popietę šeši humanitarinių mokslų fakulteto magistrantai drauge su prof. dr. Daiva Janavičiene apsilankė Klaipėdos Parodų rūmų pašonėje įsikūrusioje Baroti galerijoje. Sėdėdami gausybės meno kūrinių apsuptyje kartu su galerijos savininkais Isroildžon ir Andželika Baroti jie kalbėjosi apie kultūrinius Lietuvos ir Tadžikijos skirtumus.

Iš Tadžikijos kilęs Isroildžon Baroti pažintį su Lietuvos kultūra pradėjo 1979-aisiais, įstojęs į Vilniaus dailės akademiją. Pirmoji kultūrinė kliūtis su kuria susidūrė I. Baroti – kalbos barjeras paskaitų metu. Vilniaus dailės akademijoje, priešingai nei Latvijos ar Estijos aukštosiose meno mokyklose, nebuvo atskiros grupės, skirtos rusakalbiams. Studijuodamas akademijoje I. Baroti ne tik įveikė kalbos barjerą, bet ir pradėjo pažinti visiškai svetimą kultūrą – priimdamas bei stengdamasis suprasti tai, kas jam neįprasta.

Lietuviai – šalti, tadžikai – bendruomeniški

Paklaustas apie pagrindinius, arba didžiausius skirtumus tarp Lietuvos ir Tadžikijos kultūrų, I. Baroti pabrėžė lietuvių šaltumą: „Lietuviai yra žymiai šaltesnė tauta. Tadžikai yra labai atviri, bendruomeniški. Pas mus nėra vienišų žmonių – mes visi rūpime vieni kitiems. Juk žmonės turi gyventi su žmonėmis. O Lietuvoje to trūksta“. I. Baroti manymu, lietuviai yra atsargesni, mėgstantys viską labai gerai apsvarstyti ir nepuolantys stačia galva spręsti problemų, jų neišanalizavę. O štai Tadžikijos gyventojai dažniausiai neįsigilina į problemą, bet iš visų jėgų stengiasi vieni kitiems padėti. I. Baroti pasakojo apie tadžikų bendraminčių grupeles, kurios kas savaitę susiburia pasišnekėti. Tokių kassavaitinių susibūrimų metu jie padeda vieni kitiems išspręsti problemas.

Rašmenys keitėsi, kultūra išliko

Keista, tačiau tadžikai neturi savo rašmenų. Keičiantis politinei šalies situacijai oficialūs rašmenys kito nuo lotyniškų iki arabiškų bei dabartinio – kirilicos – rašto. Dėl tokio rašto kaitaliojimo nukentėjo Tadžikijos inteligentija – šalyje liko daugybė beraščių žmonių.

Kalbant apie kultūrinį gyvenimą verta pabrėžti, jog Tadžikijos gyventojai ne tik domisi savo tradicijomis bei senąja kultūra, bet ir jomis gyvena. Iki šių laikų tadžikai yra išsaugoję daugybę buitinių tradicijų – įvairių iškilmių metu tadžikų jaunuoliai šoka nacionalinius šokius, o nuotaką jaunikiui vis dar renka tėvai. Tačiau iš užsienio grįžęs jaunimas parsiveža naujų idėjų. Dėl atvirų sienų kultūrinis Tadžikijos gyvenimas po truputį keičiasi.

Emigranto gyvenimas, tai gyvenimas tarp dviejų kultūrų

Prieš emigruodamas į kitą šalį žmogus privalo tvirtai apsispręsti – juk jam reikės iš pagrindų pakeisti savo gyvenimą. Andželikos Baroti nuomone, šiais laikais dažnas emigrantas atvažiuoja tiesiog „melžti“ svetimos šalies – „Jis pasiima tai, ko jam reikia, tačiau tai šaliai nieko neduoda“. Tačiau emigranto gyvenimas nėra lengvas. Bet kuris žmogus, apsigyvenęs svetimame krašte turi išmokti svetimą kalbą, pažinti kitą kultūrą ir stengtis prie viso to prisitaikyti. Be to, jis nuolat turi įrodinėti, jog yra šimtą kartų geresnis už vietinį darbuotoją. Tačiau dar sunkesnė emigrantų užduotis – savų šaknų išsaugojimas. Nelengva atsidūrus svetimoje aplinkoje išsaugoti kertinius savo kultūros akmenis. „Jei žmonių širdyse nėra kultūros, tai niekur jos ir negali būti“ (Ž. Diuhamelis).

 Autorė: Agnė Mikniūtė,

Anglų ir kita užsienio (vokiečių) kalba ir verslo komunikacijos magistrantė, 2 kursas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: