Baigiau KU studijas, kas toliau?


Absolventų džiaugsmas baigus studijas. R. Gorodeckienės nuotr.

Absolventų džiaugsmas baigus studijas. R. Gorodeckienės nuotr.

Įpusėjus paskutiniams studijų metams, būsimų absolventų galvose sukasi įvairios mintys. Bakalauro studijų baigimas – tai didelis žingsnis, kuris kelia ne tik džiaugsmą, bet ir nerimą. Natūralu, kad artėjant šiai akimirkai, atsiranda baimė – juk iki tol buvo aišku, – kas esi, į kokią paskaitą ir kada eiti. Artėja laikas, kai dar kartą tenka pačiam nuspręsti, ką daryti toliau. Daugelis žmonių savęs ieško visą gyvenimą, tačiau yra ir tokių, kurie vieną kartą apsisprendę, tikslingai pasirinkę ir pabaigę universitetą su džiaugsmu daro tai, ką norėtų daryti. Įdomu kas jie ir ką veikia?

 

Gintarė Dragūnaitė – Kaminskienė: ,,orientavausi į būsimą darbą“

Prieš daugiau nei metus Klaipėdos universitete žurnalistikos studijas baigusi Gintarė, rinkdamasi studijų programą orientavosi į būsimą darbą. Šiuo metu, savaitraštyje ,,Lietuvos sveikata“ dirbanti mergina, yra žurnalistė ir priedo redaktorė. Vis dėlto, prisiminusi savo praėjusius studijų metus universitete mergina tvirtina, jog paskaitose neišmoko tiek, kiek praktikoje: ,,Naudingiausia studijų dalimi ir anksčiau, ir dabar laikau praktiką. Žurnalisto darbe tai ir yra svarbiausia. Universiteto auditorijoje neišmokau stovėti šalia kameros ar taisyklingai laikyti mikrofoną, to išmokau tik savanoriškai pradėjusi dirbti KU TV. Žinau, kad studentai dabar turi įvairesnių galimybių praktikuotis, tad džiugu, kad spragos užpildomos.“ – pasakoja Gintarė. Mergina tvirtina, jog sudėtinga yra išmokti to, ko iš tavęs reikalaus redaktorius, nes kiekvieno leidinio specifika yra skirtinga, o ir redaktoriai turi savas taisykles. ,,Bet kokiu atveju džiaugiuosi, kad studijos KU išmokė kritiško mąstymo. Tai skatina ieškoti geriausio pasirinkimo ir siekti geriausio rezultato“- priduria buvusi studentė. Redaktorės kėdę „pasiekusi“ Gintarė yra tikra: tai, kad baigsi –žurnalistikos studijas KU, VU ar kažkur užsienyje nereikš, kad būsi sėkmingas žurnalistas. ,, Pavyzdžiui aš savo redakcijoje esu vienintelė žurnalistė, dirbu drauge su istorikais, politologais ir lituanistais. Tad žurnalisto darbe esmė, – kas tu esi ir ko gyvenime sieki.‘‘- sako Gintarė.

Virginija Samulionytė: „kiek sugebame pasiimti, tiek studijos ir yra naudingos“

Stodama į universitetą Virginija rinkosi tarp žurnalistikos ir lietuvių filologijos studijų. Vis dėlto, pirmu numeriu rašiusi žurnalistiką ir įstojusi, šiuo metu ,,Vakarų eksprese“ reporterės darbą dirbanti mergina tvirtina: tai įdomus, dinamiškas darbas. Paklausta apie studijų Klaipėdos universitete naudą dabartiniame darbe, Virginija teigia, jog kiek sugebame pasiimti, tiek studijos ir yra naudingos: ,, Prieš vertinant bet kokias studijas reikia prisiminti, kad kalbame ne apie mokyklinę tvarką ir sistemą. Manau, kad aukštoji mokykla turi sudaryti sąlygas ieškoti, tirti, atrasti; dėstytojai gali nukreipti, paaiškinti, tačiau dirbti ir stengtis reikia pačiam studentui. Asmeniškai pati labiausiai džiaugiausi praktikomis, nes tik jų metu galėjau patikrinti, ar įgytos teorinės žinios yra naudingos ir reikalingos.“ 2013 metais Klaipėdos universitetą baigusi mergina žino daug istorijų apie tai, kaip žmonės, baigę studijas, į kurias puolė stačia galva vien dėl to, kad “taip visi daro”, galiausiai pasuko visai kitu keliu ir išvaistė keletą metų. Virginija pataria: “Jei pasirinksite studijuoti tai, kas jums įdomu ir gerai sekasi,- baimių dėl ateities neturėtų būti.‘‘

Dovilė Sobutaitė: ,,žurnalistika nebuvo mano svajonių profesija“

Niekuomet žurnalistikos nelaikiusi savo svajonių profesija, Dovilė šiuo metu dirba ,,Lietuvos ryto“ televizijos žinių reportere. Po antrosios praktikos pradėjusi dirbti radijuje, mergina pajuto ,,cinkelį“ , darbo džiaugsmą ir bandė eiti toliau. ,,Nors ir buvo baisu, ryžausi išbandyti ir televiziją, kur supratau, kad esu savo vietoje.“- pasakoja Dovilė. Jos teigimu, žurnalistikos studijos Klaipėdos universitete vis dar žengia pirmuosius žingsnius ,,Kai studijavau, labai trūko praktikos – rašyti tekdavo nedaug, o apie naudingas žinias, dirbant medijose (darbas prieš kamerą, balso valdymas, skirtumai tarp tekstų, skirtų radijui/ televizijai ir spaudai), – nėra net ką kalbėti. Buvo daug pasenusios ir darbui visiškai nereikalingos informacijos, sovietinių darbo metodų pavyzdžių, kurie dabar jau nenaudojami, nes tempas ir patys darbo principai yra gerokai pasikeitę.“ Mergina antrina buvusioms specialybės draugėms ir teigia, kad geriausia mokykla jai buvo – praktika.

Merginų patarimai absolventams

Vos prieš metus – kitus baigusios universitetą, tačiau jau užimančios aukštas pareigas, merginos tvirtina: reikia patiems viskuo domėtis, pažadinti savo užsispyrimą, norą ir tikėjimą. Dėstytojai neprivers jūsų išmokti, jūs turite to norėti patys.

,,Mano patarimas – patiems bandyti, siekti atsidurti tuose žiniasklaidos kanaluose, kuriuose norėtumėte dirbti. Ir privalomoji žurnalistikos praktika – tam puikiai tinkama terpė, po kurios yra didžiuliai šansai likti dirbti. Jei nepavyko gauti darbo vietos buvusiose praktikos vietose, irgi ne tragedija – dabar yra begalė žiniasklaidos kanalų, kuriuose galima tobulinti savo darbo įgūdžius ir būti pastebėtiems potencialių darbdavių. Svarbiausia turėti noro ir netingėti!‘‘ – skatina Dovilė Sobutaitė

,,Besibaiminantiems patarčiau: kaip įmanoma efektyviau išnaudoti praktikos laiką, nes net didžiausias teorijos bagažas darbdavio akyse nublanks prieš praktinius įgūdžius. Ne sykį teko diskutuoti apie tai, kad diplomas negarantuoja darbo vietos, bet lygiai taip pat ir diplomo neturėjimas neužkerta kelio karjerai. Be to, dabar jauniems žmonėms sudaromos gana palankios sąlygos patiems susikurti sau darbo vietą. Galimybių daug, tik reikia jas pastebėti ir išnaudoti.‘‘ – su šypsena veide pataria Virginija Samulionytė.

,,Svarbiausia asmeninės savybės: komunikabilumas, sugebėjimas greitai orientuotis, įžvalga, informacijos rinkimo įgūdžiai, taisyklingas ir sklandus minčių dėstymas raštu ir t.t. Daugelis dalykų yra išmokstami, tačiau jei neturėsite užsispyrimo, noro ir tikėjimo, kad būtent žiniasklaidoje jums vieta – darbą vargu ar rasite. Diplomuotų specialistų daug. Jei atvirai, niekas manęs diplomo nei vienoje darbovietėje nėra paprašęs. Visiems darbdaviams svarbūs įgūdžiai. Tad jūsų rašytų, kaip kai kurie redaktoriai sako “gerai sukaltų”, straipsnių sąrašas bus svaresnis argumentas jus įdarbinti. Nors į išsilavinimo eilutę pažiūri visi.“ – pataria Gintarė Dragūnaitė – Kaminskienė.

Miglė Karlonaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: