Du šimtai aukų: darbas, iš kurio dažnai negrįžtama


Žurnalistas karo zonoje  - jau karys. K. Streckienės nuotr.

Žurnalistas karo zonoje – jau karys. K. Streckienės nuotr.

Ragavusieji karo žurnalistikos duonos teigia, kad šiandien su kamera ar fotoaparatu rankose sugrįžti dirbti į karinių konfliktų zoną nebenorėtų. Tai nestebina – juk vien per 2012 ir 2013 metus karuose žuvo virš 200 žurnalistų. Du šimtai žmonių, kurie namo po darbo dienos nebegrįžo.

Karo zona – ne kiekvienam

Akivaizdu, karo žurnalistai savo veikloje susiduria su rimtais sunkumais – „karštuosiuose” pasaulio taškuose dirbantiems žiniasklaidos atstovams neretai tenka laviruoti tarp gyvenimo ir mirties ribos. Lietuvoje karo korespondentų, palyginus su užsienio šalimis, yra mažai – vos keletas. Vienas jų – lrytas.lt portale dirbantis fotografas bei žurnalistas Vidmantas Balkūnas.

“Darbas karo zonoje yra nepamainoma patirtis žurnalistui. Tai ir aukštesnė pakopa karjeroje, ir iš atminties sunkiai pamirštamas patyrima,” – kalbėdamas apie savo darbą teigė V. Balkūnas.

Klaipėdos universiteto III kurso žurnalistikos studentų išvykstamosios praktikos į lrytas.lt redakciją metu V. Balkūnas pasidalino ne tik reporterio darbo patirtimi, tačiau atskleidė ir darbo karo lauke subtilybes. Žurnalistas turėjo galimybę dirbti Rytų Ukrainoje, taške, kuriame vyksta karinis konfliktas.

Medijų atstovai, tampantys kariais

Neretai atsiduriama įvykių centre tik tam, kad būtų gauta reikalingos, įdomios, dar niekam negirdėtos vaizdinės ar garsinės medžiagos.

Karo zonoje specialiais užrašais pažymėti reporteriai bei jų technika gali iššaukti ir kovotojų agresiją. Ir pats Vidmantas Balkūnas dalinosi savo kolegos patirtimi, kuomet specialia apranga vilkintis vyras sulaukė net ir kovotojų kulkų. „Darbas karo zonoje iš žurnalisto reikalauja didelės ištvermės, specialaus fizinio ir psichologinio pasirengimo“, – teigė V. Balkūnas.

Karo zonoje esantys snaiperiai, pagrobimai, atakos ir kovos staiga patampa kasdienybe. Kare niekas negarantuoja visiško saugumo. Tačiau net žinodami rizikos lygį, į karinius konfliktus skuba žurnalistai. Jie aukoja sveikatą, kartais ir gyvybes, tam, jog pasaulis pamatytų, kas iš tiesų vyksta realiu laiku, kad auditorija galėtų sulaukti tikros, tačiau neretai šiurpą keliančios, informacijos.

Roberta Kavaliauskaitė, Fausta Kalinauskaitė, Viktorija Ciplakova

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: