Archeologija po vandeniu – iššūkis sau


Doktorantė Raimonda Nabažaitė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Doktorantė Raimonda Nabažaitė tiria koklius. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

“Sociumo” komanda pasidomėjo archeologijos po vandeniu studijų Klaipėdos universitete galimybėmis, apie kurias mums papasakojo istorijos ir archeologijos studijų doktorantė, istorijos mokslų daktaro laipsnio siekianti Raimonda Nabažaitė. Naujomis savo žiniomis, įspūdžiais norime pasidalinti su Jumis ištikimieji Sociumo skaitytojai.

Naro archeologo darbas labai įdomus, tačiau tapti tokiu naru sudėtinga. R. Nabažaitė atviravo, jog iš dvidešimties studentų, pradedančių nardymo treniruotes, pasibaigus mokslo metams lieka tik vienetai.  Treniruotes vyksta šeštadieniais šeštą valandą ryte, treneris griežtas, vėlavimų netoleruoja, todėl dauguma studentų neišlaiko tokio krūvio. „Be abejo, svarbu ir sveikatos būklė,“ –  kalbėjo mergina ir pridūrė, kad ji negalėjo tapti nare, nes nešioja akinius. „Tačiau dabar tokios problemos nebe kliūtis, nes yra sukurti akvalangai su dioptrijomis“- paaiškino ji.

Doktorantė pasakojo, kad archeologiniai tyrimai po vandeniu nėra pigūs, o ypač jei jie vyksta jūroje. Dažnai tyrimo eigą sutrukdo bangavimas ir oro sąlygos, tad ekspediciją tenka nutraukti. Narai į vandenį paleidžiami tik tuomet, jei speciali įranga užfiksuoja, kad jūros dugne yra kažkas vertingo, istoriniu požiūriu tirtino, tada ir prasideda tikrasis povandeninių archeologų darbas. Panėrę specialistai turi dokumentuoti, išmatuoti ir aprašyti radinį, užfiksuoti jo tikslią buvimo vietą, taip pat nupiešti rasto tyrimo objekto eskizą. Reikia dirbti greitai ir tiksliai, juk po vandeniu tyrėjai turi limituotą oro kiekį.

Iš Raimondos Nabažaitės sužinojome, – tam, kad archeologai kuo geriau jaustųsi po vandeniu, organizuojamos specialios vasaros stovyklos, kurių metu atliekami įvairūs tyrimai ežeruose. Vienas didžiausių panašių projektų vyko Plateliuose, kuomet povandeninės archeologijos specialistai tyrinėjo tilto vedusio į pilies salą  liekanas.

Justina Kondrotaitė

Daugiau apie tai skaitykite:

Nardymas – pomėgis, kurį sunku pamiršti

Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: