Per jauna tapti mama?


Afrikoje fiksuojamas didžiausias pasaulyje neplanuotų nėštumų skaičius

Afrikoje fiksuojamas didžiausias pasaulyje neplanuotų nėštumų skaičius. Autorius: Mikkel Dalum

Ar tikrai, kai ne tavo kieme, tai ir širdies neskauda? O gal neskauda tik tiems, kurie jos neturi? – pagalvojau po ketvirtadienį, Socialinių mokslų fakultete vykusio susitikimo su Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos atstovėmis: direktore Esmeralda Kuliešyte, projektų koordinatore Aiste Dačkauskaite ir Afrikos mergaičių ambasadore Agne Gelžinyte. Draugiškai paraginusios visus užsukti vidun ir trumpai pristačiusios savo kelionės tikslą, visus susirinkusius merginos supažindino su bene skaudžiausia šio laikmečio problema – itin dideliu Afrikos mergaičių mirtingumu. Kaip ir daugelis susirinkusiųjų, tikriausiai iš karto padarėte išvadą – badas. Tačiau, kaip ir jie, esate neteisus.

Problemos didesnės, nei atrodo

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė (kairėje) ir Afrikos mergaičių ambasadorė Agnė Gelžinytė

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė (kairėje) ir Afrikos mergaičių ambasadorė Agnė Gelžinytė. Autoriaus nuotr.

Jau seniau man teko girdėti, kad Afrikos šalyse trūksta medicininių priemonių, specialistų ar tiesiog gydymo įstaigų, tačiau kad jaučiamas didelis kontraceptikų stygius – nemaniau. Pasirodo, taip nutinka gana dažnai, o ir jų buvimas parduotuvėse ne visada gelbėja, nes daugelis gyventojų neturi net maisto už ką nusipirkti (pajamos apie 1 dolerį per dieną), tai ką jau kalbėti apie tokį pinigų švaistymą. Taip Afrikoje ir gausėja nėščių mergaičių (nuo 13 metų), gimdymo komplikacijų ir nelegalių abortų, kurie ten griežtai draudžiami. Nustatyta, kad „išsivysčiusiose šalyse gimdyvių mirtingumas siekia 1 iš 8000. Tuo tarpu Afrikoje miršta kas 22 gimdyvė“,- pasakoja Esmeralda Kuliešytė. Pasak jos, šie skaičiai auga ne tik dėl lytinio švietimo trūkumo, bet ir dėl susiformavusių mitų, tokių kaip: jei sergantis AIDS vyras pasimylės su nekalta mergaite, jis pasveiks arba apipjaustyta moteris būtinai pagimdys sūnų.

Kelionė į Afriką

Afrikos mergaičių ambasadorė Agnė Gelžinytė supažindino su kelionės į Keniją įspūdžiais, kur ji gyvai galėjo pamatyti jaunas merginas, pasiklausyti jų istorijų ar tiesiog pabūti kartu. Agnė pasakoja, kad ši nepamirštama kelionė, susitikimas su Kenijos parlamento nare, pastoriumi, pribuvėja ir kitais Afrikos žmonėmis suteikė jai daug patirties ir neišdildomų įspūdžių (apie jos kelionę plačiau galite paskaityti čia).

„Sveikatos problemos neturėtų būti nukreiptos vien į šioje srityje dirbančius, nes tai taip pat ir ekonomistų, politikų, socialinių geografų ir kitų specialybių atstovų, reikalas. O moterų ir mergaičių sveikata privalo būti prioritetas“ – perdūrė Esmeralda Kuliešytė.

 

Autorė: Kristina Lenkaitytė

Comments

  1. Kristina says:

    P.s. Jei ką sudomino, turiu trumpą filmą apie Afrikos mergaites, kurį tą kartą mums rodė 🙂

Trackbacks

  1. […] tiek publikacijose padaugėjo interneto žiniasklaidai būdingų bruožų – keletas straipsnių turi nuorodas į kitus interneto šaltinius . Pasinaudota galimybe tinkamai įkelti video medžiagą. Tačiau interneto žiniasklaidai […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: